Dekorasyon

Orta Sehpa Dekorasyonu Püf Noktaları

Orta sehpalar evlerimizde oturma odalarının vazgeçilmez birer parçasıdır. Sehpa olarak oturma grubunun bir üyesi olabildiği gibi, oturma grubundan veya koltuk takımlarından bağımsız olarak da evlerimizde bulundurduğumuz bir mobilyadır. Orta sehpa dekorasyonu püf noktaları hakkında yazımızın devamında ilginç bilgiler bulacaksınız.

Oturma odalarında veya salonlarımızda yer alması nedeniyle gün içerisinde yaşam alanımızda yer alan ve ortalık da dağınık olarak bulunmasını istemediğimiz her türlü eşya, kitap, içecek kutuları, dergi vb. her türlü eşyayı orta sehpalar vasıtasıyla muhafaza ederiz.

Orta sehpalar eşya muhafaza görevlerinin yanında salonlarımızı veya oturma odalarımızı estetik olarak tamamlayıcı unsur görevini görürler. Sehpa olarak basit bir eşya olarak görülmesine rağmen evlerimizde çok kullanmış olduğumuz bir mobilyadır. Bu nedenle evlerimize seçeceğimiz sehpa işlevselliğine, fonksiyonelliğine, estetikliğine ve büyüklüğüne göre tercih edilmelidir.

Orta Sehpa Dekorasyonu Püf Noktaları

Orta sehpalar günümüzde çok çeşitli ve işlevsel olarak üretilmeye başlanmış olsa da salonlarımıza veya oturma odalarımıza göre tercihler yapmalıyız.

Orta sehpa dekorasyonu püf noktaları sehpa seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardır. Sehpa seçiminde dikkat etmemiz gereken en önemli faktörler; renk uyumu, sehpanın boyutu ve odaya oranı, sehpanın geometrik şekli, sehpanın fonksiyonelliği, sehpanın estetiği gibi noktalar tercih edeceğimiz sehpanın verimli olarak kullanılmasını sağlayacağı gibi fiyat performans oranı olarak bizleri tatmin edecektir.

Orta Sehpa Renk Uyumu

Orta Sehpa Dekorasyonu Püf Noktaları 1
Orta Sehpa Renk Uyumu

Evlerimiz için tercih edeceğimiz orta sehpa, odalarımızda bulunan mobilyalar ve duvar renkleri, halılarımızın renkleri ile uyumlu olmalıdır. Açık renklere boyanmış duvarlarımızın olduğu odaya koyu renk orta sehpa çok sırıtacak ve odanın renk ahengini bozacaktır.

Orta Sehpa rengi seçiminde renk uyumu çok zor sağlanan bir uyumdur. Birden çok faktör etken olduğu için titizlikle tercihler yapılmalıdır.

Boyutu ve Odaya Oranı

Sehpa seçimi sırasında birincil öncelik seçeceğimiz sehpanın büyüklüğünün salonumuza veya oturma odamızın büyüklüğüne oranı olmalıdır. Çok büyük bir salona küçük bir orta sehpa çok işlevsiz olacak ve ihtiyaçlarımıza cevap vermeyecektir.

Tam tersi boyutlar ise odada veya salonda hareket edecek alan bırakmayacak, oda ve sehpa kullanışsız olacaktır. Boyut oranına dikkat ederek tercih edeceğimiz sehpa sayesinde odamız ve sehpamız hem kullanışlı olacak hem de oda da estetik bir görüntü oluşturacaktır.

Orta Sehpa Geometrik Şekli

Orta Sehpa Dekorasyonu Püf Noktaları 2
Geometrik Orta Sehpa Modelleri

Orta sehpa üretimi teknoloji ilerledikçe çok değişik modellerde yapılabilmektedir. Bu durum kullanıcılar için onlarca model orta sehpa arasından tercih yapmak zorunluluğunu doğurmaktadır.

Evlerimizde tercih edeceğimiz orta sehpa modeli salonumuza veya oturma odamıza estetik görünüm kazandıracağı gibi, odalarımızın daha kullanışlı olmasını sağlayacaktır.

Bu nedenle orta sehpa seçiminde geometrik şekil önemli olmaktadır. Salonumuzda bir köşe takımı mevcut ise köşe takımına dairesel veya çokgen geometrik şekle sahip bir orta sehpa tercih etmek tamamen kullanışsız olacaktır.

Köşe takımı kullananlar için dikdörtgensel orta sehpa çok daha kullanışlı olacaktır. Dikdörtgen orta sehpa estetik olarak da daha hoş görünecektir. Küçük metrekarelere sahip oturma odalarında ve salonlarda ise oturma gruplarının ortasına veya salon takımının ortasına dairesel veya çokgen bir orta sehpa tercihi daha işlevsel ve daha estetik olacaktır.

Eğer salonumuzun veya oturma odamızın alanı büyük ise oturma grubunun ortasına dikdörtgensel orta sehpa tercihi alan kullanışı açısından daha güzel olacaktır.

Orta Sehpa Fonksiyonelliği

Evlerimizde tercih edeceğimiz orta sehpalar kullandığımız eşyaları muhafaza ettiği gibi, kitaplık, çekmece, oyuncak depolama alanı olmak üzere birçok fonksiyonel özelliğe sahip olarak üretilmektedir.

Salonlarımıza veya oturma odalarımıza tercih edeceğimiz orta sehpa, bu fonksiyonel özelliklere sahip olmasıyla eşyaların, kitapların daha fazla yer kaplamasını engelleyerek bizlere daha fazla yaşam alanı sağlayacaktır. Bu nedenle tercih yaparken sehpayı kullanacağımız oda baz alınarak işlevsel sehpalar tercih edilmelidir.

Orta Sehpa Estetiği

Orta Sehpa Dekorasyonu Püf Noktaları 3
Estetik Orta Sehpa Modelleri

Evlerimizde tercih edeceğimiz orta sehpalar, oturma odalarımızda veya salonlarımıza bulunan biblolara, tablolara, halılara ve mobilyalara uyumlu olmalıdır. Böylece odanın veya salonun estetiğini bozmamış, oda içerisinde sırıtmamış olur.

Tercih edilecek orta sehpa sadece büyük olduğu için, sadece işlevsel olduğu için tercih edilmemelidir. Orta sehpa hem odaya estetik olarak uyum sağlamalıdır, hem de diğer özellikleri ile kendi içerisinde uyumlu olmalıdır. Böylece odamızın daha kullanışlı olmasını sağlamış oluruz. Aksi durumda ise estetikten yoksun işlevsiz bir sehpaya sahip olabiliriz.

Evlerimize alacağımız orta sehpalar için yukarıda yazdığımız püf noktaları dikkate alınmalıdır. Bu püf noktalarını baz alarak titizlikle yapacağımız seçimler odalarımızın ve salonlarımızın daha kullanışlı, daha ferah ve daha estetik olmasını sağlayacaktır.

Etiketler

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 + ten =

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı